تیزر تبلیغاتی و عکاسی ( فیلم سازی – موشن گرافیک)

 

موشن گرافیک عکاسی صنعتی و هنریتیزر تبلیغاتی (فیلمسازی)

موشن گرافیک

موشن گرافیک یا حرکت سازی در طراحی گرافیک یا پویاسازی گرافیک یه ترفند جدید میباشد که امروزه در تبلیغات ویدیویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . در گذشته تیزر ویدیویی در اولویت بوده است اما حالا شیوه ای جدید به اسم موشن گرافیک وارد بازار شده است که علاوه بر جذابیت و زیبایی فراوان از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار هستند. موشن گرافیک ها از ابجکت های گرافیکی تدوین میشوند و با یک موسیقی زیبا تبلیغاتی موثری را پیاده سازی میکنند.

حرکت های سریع و جان بخشی به زیبایی های طراحی گرافیک موشن گرافیک ها را از مابقی تلبیغات امروزه جدا کرده و طرف دارهای بسیاری پیدا کرده است. موشن گرافیک ها با جذابیتهای بسیاری که ارائه میدهند میتوان گفت اغلب تجارت ها را به سمت خود سوق داده اند که برای تبلیغات تجارتشان همگی از این ترفند استفاده کنند. زیبایی بیشتر موشن گرافیک ها در اینجا میباشد که بدون اینکه ببیننده خسته شود تا اخر ویدیو رو با لذت و پیگیری بیشتر نگاه میکند.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چطور یک موشن گرافیک ساخته می شود؟!

برای ساخت یک موشن گرافیک نیاز به چند مرحله کار هست. در اولین مرحله بایدیک سناریو برای نوع ویدیو و هدف از تبلیغات مشخص شود در مرحله بعد نیاز است بدانیم که زمان تبلیغات چقدر باید باشد مرحله سوم طراحی گرافیک سناریو است و در مرحله اخر متحرک کرد یا پویانمایی طراحی گرافیک است. این روند کلی برای ساخت یک موشن گرافیک می باشد اما اگر بخواهیم وارد جزییات ساخت بشیم دردسر های فراوانی وجود دارد.

نرم افزارهای ساخت موشن گرافیک چه نرم افزار هایی هستند؟

بله خیلی ها در فکر این هستند که موشن گرافیک ها با چه نرم افزار های تولید میشوند ، میتوانیم برای ساخت موشن گرافیک از نرم افزارهای زیر استفاده کنیم.

۱- ادوبی افتر افکتس Adobe After Effects

۲- ادوبی پریمیر پرو Adobe Premier

۳- Autodesk Combustion

۴- Autodesk Maya or 3DS Max

۵- Apple Motion 3

۶- Final Cut pro

۷- Avid Xpress Adobe After Effects

ثبت سفارش موشن گرافیک

اگر موشن گرافیک ( تبلیغات ویدیویی) را برای تبلیغاتتان انتخاب کرده اید میتوانید با ثبت سفارش از طریق لینک زیر، فرم سفارش ساخت موشن گرافیک را پر کرده تا کارشناسان دیزاینو برای هماهنگی های بیشتر و اعلام تعرفه هابه شما و پس از تایید شما پروژه شما را با توجه به خواسته های شما به بهترین نحو انجام دهیم.

ثبت سفارش موشن گرافیک

نمونه کارهای موشن گرافیک

فیلمسازی (تیزرتبلیغاتی)

به فرآیند ساخت فیلم که میتواند حالا یک فیلم سینمایی،قیلم کوتاه، سریال، برنامه تلویزیونی، تیزر تبلیغاتی و… که حافی ضبط سکانسهایی است و سپس تدوین میشود و برای یه مورد خاص مورد استفاده قرارمیگیرد و پخش میشود در کل فیلمسازی میتوان از آن نام برد. اما در اصل مطلب فیلمسازی مخصوص ساخت فیلم می باشد اما برای اینکه برای شما مفهوم ساخت تیزر تبلیغاتی راحتر باشد این مثال را برای شما گفتیم.

گاهی اوقات شرکت، موسسه ،سازمان و… برای معرفی تجارت خود و یا تبلیغات خود نیاز به ساخت یک فیلم دارند تا بهتر محصول خود را برای خریداران یا مصرف کنندگان خود معرفی نماییند به طور مثال کارخانه اتومبیل سازی یک خودرو جدیدی را تولید میکند و به بازار عرضه میکند اما حال برای اینکه از قابلیت های جدید این خودرو به مصرف کنندگان اطلاع دهد و یا برای تبلیغات این خودرو در بازار که مشتریان آن را خریداری کند نیاز به یک فیلم تبلیغاتی دارد. این فیلم میتواند در حوزه تیزر تبلیغاتی قرار بگیرد تیزر تبلیغاتی معمولا فیلمهای کوتاه با یک سناریو کوتاه و تصاویری ضبط شده به شیوه مدرن و تبلیغاتی خواهد بود و از تصویر برداری های اضافی که در یک فیلم مشاهده میکنیم خودداری شده و مختصری از معرفی یک محصول را نشان میدهند.

گاهی اوقات کنفرانسهایی برگزار میشود که نیاز به آرشیو شدن در سازمانها را دارند و این امر باعث شده است تا از این کنفرانسها فیلمبرداری شده و سپس با یکد تدوین مناسب آرشیو یک کنفراسن کامل در اختیار سازمان قرار بگیرد به این ترتیب می توان کفت که این هم یک نوع فیلمسازی به شیوه خود می باشد!

فیلم ساختن یک سری مبانی اولیه و ساختارهای اولیه را نیاز دارد و باید طبق این روند پیش رفت تا خروجی مناسبی را برای ما فراهم کند. یکی از مهمترین قسمت ها برای ساخت یک تیزر تبلیغاتی یا یک فیلم تبلیغاتی هدف و موضوع فیلم است که به طب به دست یک فیلنامه نویس به سناریو فیلم تبدیل می شود. در کل ساخت همچین فیلم های تبلیغاتی نیاز به عناصر مختلفی دارد که در زیر به روند و نیازها می پردازیم. اما قبل از توضیح قابل ذکر است که ساخت تیزر تبلیغاتی به فیلمهای کوتاه تبلیغاتی میگویند و فیلم تبلیغاتی به فیلم های بند مدت تبلیفاتی گفته میشود که میتوان به عنوان مثال به فیلم های تبلیغاتی نامزد های ریاست جمهوری نام برد. اما همیشه فیلمها در حیطه تبلیغات محصول یا موضوع خاصی نیستند! گاهی اوقات یک سازمان نیاز به معرفی و یا گزارشی در عملکرد یک سازمان به ساخت یک فیلم دست میزند.

ساخت فیلم ها به گونه های متفاوتی صورت میگیرد که میتوان در حیطه تبلیغات آنها را به این صورت دسته بندی کرد:. فیلم های ساده، فیلم های با استفاده از موشن گرافیک، فیلمهایی با استفاده از انیمشین ها، فیلم های با استفاده از جلوه های ویژه بصری و کامپیوتری . فیلمهای که با جلوه های ویژه هستند این فیلمها بسیار زمان بر و البته بسیار جذاب و زیبا هستند که  گاهی اوقات در ساختن این نوع فیلم ها از تکنیک کروماکی یا همان پرده سبز استفاده میشود.

در زیر مراحل ساخت یک فیلم ساده و استفاده از تجهیزات را می توانید مشاهده میکنید قابل توجه ات که این نوع فیلم ها علاوه بر سادگی در ساخت آنها بازده نسبتا خوبی را در پی دارند البته گاهی اوقات ساخت این فیلم ها هم دارای دردسر های خواهند بود البته قابل ذکر است که  این فیلمها گاهی اوقات به صورت ویدیو موزیک بود و کاهی اوقات نیاز به راوی و یا بازیگر و گزارشگر نیاز دارند اما از نظر تدوین مراحلی به مراتب ساده تر از ساخت فیلم های انیمیشنی یا جلوه های ویژه را دارند.

 

۱– نوشتن فیلمنامه ( سناریو فیلم)

قبل از شروع هر پروژه نیاز است که موضوع و هدف از ساختن فیلم را به خوبی بدانیم و یک فیلم نامه و یا سناریویی را از قبل اماده کنیم تا فیلم تبلیغاتی که میخواهیم بسازیم در حیطه آن موضوع باشد و ذهن کارگردان فیلم هدفمند بشود. نوشتن داستان و نوع فیلمنامه از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا باید آنقدر قوی باشد که مخاطب خود را جذب نماید گاهی اوقات نیاز است که ایده جدیدی را برای سناریو پیاده شود.

 

 


۲– جمع آوری نیازهای سناریو فیلم

وقتی سناریو یا فیلمنامه نوشته میشود باید نیاز های که در سناریو وجود دارد را فراهم کنیم یعنی به طور مثال سنجیده شود که آیا سناریو کار نیاز به ضبط فیلم در استدیو دارد یا نیاز فیلمبرداری در محیط باز یا در مناطق عمومی گردشگری و… که بررسی شود نیاز به حکم اجازه فیلمبرداری گرفته شود یا خیر… در کل باید بررسی های از نظر نوع فیلم که بر خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز نباشد.

 

 

 


 

۳– انتخاب نوع وسایل، بازیگر و لوکیشن در ساخت فیلم

بعد از بررسی ها و نوشتن سناریو حال وقت آن میرسد که وسایل مورد نظر و بازیگرها را انتخاب کنیم منظور از وسایل از قبل  چند نوع دوربین در کار باشد یعنی ضبط فیلم توسط یک دوربین یا دو دوربین یا دوربین های خاص همانند هلی شات و… را از بسته های فیلمبرداری انتخاب کنیم و همچنی بازیگران گویندگان و… که در فیلم نیاز است باشندهمچنین میتوان به نوع لباس و طراحی صحنه هم در کارهای سطح بالا نیز اشاره نمود.

 

 


 

۴-گریم ، نورپردازی ، صدابرداری -ضبط فیلم

بعد از مراحل با که ذکر شد آنگاه نوبت به گریم افراد در فیلم میرسد نکته ی که بسیار قابل توجه میباشد و از اهمیت بالای برخوردار است همچنی ضبط صدا و نورپردازی از دستگاهای متفاوتی همراه هستند که نوع آنها بر اساس کیفیت ساخت فیلم در سطوح ختلفی قرار میگیرند . یکی از عنصرهای بسیار مهم در فیلم ضبط صدا است که در فیلم های که نیاز به ضبط صدا میباشد باید انتخاب شود که چه نوع ضبط صدایی با چه دستگاهای نیاز است . میتوان مثال زد که برای ساخت ویدیو موزیک نیازی به ضبط صدا نیست و فقط تصاویر با موزیک مورد نظر میکس و مونتاژ خواهند شد.

 

 


 

۶– تدوین،میکس، موسیقی

حال به مرحله ای میرسیم که تمامی مراحل بالا را انجام داده ایم یعنی تایین سناریو انتخاب لوکیشن و بازیگر و سپس گریم و… ضبط تصاویر فیلمبرداری شده انجام شده است و حال این فیلم ها به دست تدوینگر میرسد تا با تکنیک ها و نرم افزارهای ویژه تدوین فیلم شروع به تدوین فیلم ها کند تا یه خروجی مطلوبی را ارائه دهد در این مرحله انجام پروژه موشن گرافیک در فیلم ، انیمشین ، جلوه های ویژه از قبیل حذف پرده سبز و میکس و ساخت موسیقی در این مرحله اتفاق میافتد.

 

 


 

۷- نهایی سازی نسخه فیلم و خروجی گرفتن

حال به مرحله رسیدیم که تدوین نهایی توسط کارفرما مورد تایید قرار میگیرد و نسخه اولیه بدون نیاز به تغییراتی تایید می شود آنگاه از نسخه اخر فیلم چند خروجی مخصوص به استفاده در جاهای مختلف با کیفیت مناسب گرفته  میشود همانند خروجی های سینمایی . خروجی تلویزیونی خروجی های شبکات اجتماعی و … نکته ای که در این مرحله بسیار مهم وحائز اهمیت است کیفیت و حجم فیلم است که در شبکه اینترنت نیاز به اشتراک گزاری دارد باید علاوه بر کم حجم بودن کیفیت خود را از دست ندهد که این امر توسط کارشناسان تدوین انجام میشود.