فرمت های خروجی مختلف در طراحی گرافیک

با سلام به دوستداران دیزاینو

در این مقاله می خواهیم ،  از خروجی های گرافیکی که در صنعت گرافیک و چاپ به کار برده می شود برای شما بحث کنیم .

فرمت های خروجی مختلفی در طراحی گرافیکی موجود می باشد از جمله : TIFF ، JPEG ، PNG ، CDR ، PSD و … معمولا در نمایشگرها تصاویرها به صورت دو نوع برداری و پیکسلی می باشند . که تصاویر بزرگ را اگر به صورت زوم شده نگاه کنیم، اکثرا به صورت مربع های کوچک و یا همان پیکسل تشکیل شده اند . که به این تصاویر پیکسلی گفته می شود . که به عنوان مثال در طراحی های لوگو هر چقدر تعداد این مربع های کوچک ( پیکسل ) بیشتر باشد، کیفیت لوگوی طراحی شده بهتر می شود و به همین ترتیب در باقی کارهای گرافیکی نیز به همین شکل است .

که تبادل این نوع کارهای طراحی با نرم افزارهای خاص انجام می پذیرد،  که این نرم افزارها از قبیل کورل و فتوشاپ در خود خروجی های متعددی را تعبیه کرده اند ، تا کار طراحان را آسوده کنند . که  هر خروجی مخصوص کارهای جداگانه ای از طراحی گرافیکی ساخته شده اند . که به تریتب در مورد برخی از این خروجی ها توضیحاتی را نوشته ایم ، که امیدواریم مورد توجهتان قرار گیرد :

فرمت tiff : یک فرمت بسیار رایج می باشد که در کارهای چاپی و همچنین نشر استفاده زیادی می شود . در این فرمت می توان رنگها و پیش زمینه ها را با توجه به طرح کار تغییر داد .  به عنوان مثال با این فرمت می توانیم لوگوهایمان را در زمینه رنگهای سفید و سیاه در بیاوریم تا بتوانیم در کارهای چاپی لوگو ها را به صورت سیاه و یا سفید به کار ببریم .

فرمت jpeg : با استفاده از این فرمت خیلی معروف می توانیم یک فایل فشرده داشته باشیم ، که عکسهای بیشمار خودمان را با حجمی کم به صورت ذخیره شده برای همیشه داشته باشیم . که این فرمت دارای رنگهای واقعی در صنعت چاپ می باشد ، که این فرمت در عکاسی و تصاویر بیشتر کاربرد دارد .

فرمت psd : این فرمت در فتوشاپ کاربرد بسیار فراوانی دارد . فایلهای psd از رنگهای شاخص مانند : cmyk و RGB که در چاپ و نمایشگرها کاربرد فراوانی دارد پشتیبانی میکند .

امیدوارم این مقاله در طراحی گرافیکی کمک حالتان باشد .

گروه طراحی گرافیکی آنلاین و چاپ دیزاینو

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *