نکته هایی برای گرافیست ها ( بخش پایانی )

سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
این مقاله ادامه ی دو مقاله ی قبل درباره کارهایی که گرافیست ها باید انجام دهند و بخش پایانی است .
۴۱- توصیه میکنیم آرشیوی از فونت های فارسی و انگلیسی که با هم هماهنگ هستند ، تهیه کنید . این کار در طرحایی که نیاز به استفاده همزمان از دو زبان در آن است بسیار مفید است .
۴۲- ترجیحا و در صورت امکان هنگام اجرای سفارش ، به واریاسیون جمعی آن نیز فکر کنید .
۴۳ – اثر اورجینال را به مشتری تحویل ندهید ، حال این اثر اجرای دست باشد یا وسیله نرم افزار اجرا شده باشد . دلیل اینکار جلوگیری از تغییرات احتمالی در طرح بدون اطلاع شماست .
۴۴ – آگاهی نسبت به زیر شاخه های گوناگون گرافیک ( گرافیک محیطی ، گرافیک خبری، گرافیک ژورنالیستی و … مواردی چون بروشور ، کاتالوگ ، پوستر ، نشانه بسته بندی و … ) و اصطلاحات ( گرید ، پوینت ، لی اوت ، فونت و … ) و نیز نقاط ضعف هریک از شاخه ها و زیر شاخه ها الزامی است .
۴۵ -–هرگز در اجرای آثارتان وابسته به یک تکنیک و شیوه اجرایی نشوید . این کار ضمن تکراری کردن آثارتان ، شما را در انجام پروژه های تبلیغاتی گوناگون کاملا محدود خواهد کرد .
۴۶- تا آنجایی که برایتان مقدور است از پذیرفتن طرحهای نیمه کاره خودداری کنید . چنین موردی هم برای شما و هم برای طراح و هم برای سفارش دهنده تبعات منفی دارد .
۴۷- به هنگام ارائه فاکتور ، هزینها به سفارش دهنده ، از تخفیفهای غیرمعقول خودداری کنید. تخفیف هایی که شامل مبالغ قابل توجه می شوند ، ذهنیت مشتری را نسبت به صحت مبلغی که پرداخت می کند ، دچار تردید می سازد .
۴۸ – اجرای یک طراحی می تواند با مشخص کردن این موارد آغاز شود . مورد سفارش مخاطب ( گروه سنی و فرهنگی ) زمان در اختیار،عوامل بصری لازم ، تکنیک اجرای متناسب با هزینه ها و موارد جانبی
۴۹- در طراحی و ارائه آثار به مکان ارائه آن ها توجه داشته باشید . این نکته از جهت در نظر گرفتن عوامل بصری اطراف آن ها که می توانند نقش تکمیلی یا تخریبی داشته باشند ، حائز اهمیت است .
۵۰- به هنگام اجرای پروژه جدید،طرح های انجام شده قبلی را پیش رو داشته باشید و تا حد امکان از عناصر تصویری و اجرایی که در طرح قبل موجود است، استفاده نکنید .
۵۱ – ضمن اجرای سفارش ، مشتری از آموزش تبلیغاتی داده بکوشید ، میزان آگاهی های او را در ارتباط با تبلیغات و سواد بصری افزایش دهید .
۵۲ – در صورتیکه تکنیک اجرای طرحتان یکی از شیوه های چاپ است ، بویژه چاپ افست ، پس از تکثیر طرح ، نمونه چاپ شده را با نمونه اورجینال تطبیق دهید . از این طریق در هنگام اجرای آثار بعد با همان تکنیک اجرا می شوند ، جزئیات کار را با اطمینان و دقت بیشتری مشخص خواهید کرد .
۵۳- برای بدست آوردن سفارش ، قیمت بازار را خراب نکنید . این کار ضمن لطمه زدن به همکاران دیگر نهایتا باعث متضرر شدن خود شما نیز خواهد شد .
۵۴ – پیگیری نتیجه فعالیت های تبلیغاتی که برای سفارش دهنده انجام داده اید و ارسال آنها برای مشتری سبب آگاهی طرفین نسبت به میزان موفقیت پروسه تبلیغاتی می شود . ضمن آنکه اعتماد سفارش دهنده را نسبت به وجدان کاری شما و موسسه شما افزایش می دهد .
۵۵- برای ساختارشکنی و زیر پا گذاشتن اصول و قواعد تبلیغاتی و گرافیک لازم است . ابتدا آن ها را فرا گرفته باشیم . نوآوری با آگاهی به آنچه در گذشته انجام پذیرفته ، ارتباط مستقیم دارد . در حقیقت شما باید بدانید قبلا چه بوده تا بتوانید بگویید بعدا چه باید بشود .
۵۶- بعضی از سفارشات به دلیل ویژگیهای خاص خود ، امکان حرکت تازه در اجرای طرح را به شما نمی دهد . برای نمونه در طراحی اوراق اداری و ارگانهای اداری در ایران باید توجه داشته باشید که بسیاری از حرکت های شما از پیش توسط سفارش دهنده مشخص و محدود شده اند . لزوم قید شدن نشانه های دوستی قرار گرفتن آن ها در بالای کادر ، نوع مشخص قلم نوشتار ، محدودیت رنگ در چاپ ، ثابت بودن قطع ، ضرورت قید شدن مواردی چون تاریخ ، شماره ، پیوست و … از این جمله اند .
۵۷- با هر مشتری به زبان خودش گفت و گو کنید . مسلما این زبان ،‌چرب زبانی نخواهد بود ، در نظر بگیرید به دلیل عدم برقراری ارتباط فکری لازم با سفارش دهنده ( به جهت نیاموختن زبان وی ) نتوانید مجموعه فعالیت های خود و گروهتان را به او بقبولانید و این یعنی دوباره کاری و از دست دادن فرصت ها .
۵۸ – سفارش دهندگان خوب خود را به مشتریان همیشگی تبدیل کنید . بهتر است تعداد انگشت شماری مشتری دائمی داشته باشید تا آنکه تعداد پرشماری مشتری فصلی . ویژگی مهم حالت اول شناخت کافی و لازم بین شما و سفارش دهنده است که سبب می شود تا با اطمینان از آنچه می خواهید و آنچه باید انجام شود ، در زمان و هزینه صرفه جویی کنید . چنین امری نهایتا به همکاریهایی موفق تری می انجامد .
۵۹ – بین مشتریان خود به لحاظ اهمیت سفارشات از نظر تحویل و کیفیت اجرا ، تفاوت نگذارید ، سفارش دهنده ای که با سفارش طراحی مجموعه اوراق اداری خود ، کار شما را آغاز می کند ممکن است در دراز مدت به یکی از ارزشمند ترین مشتریان شما تبدیل شود .
۶۰ – تا دیروز تصور می شد وظیفه گرافیست ( تبلیغاتچی ) اجرای پروژه تبلیغاتی در جهت رضایت مشتری است اما امروز اعتقاد درست بر این وظیفه گرافیست اجرای پروژه تبلیغاتی در جهت رضایت مشتری های دائمی است . بنابراین شناخت و آگاهی نسبت به خواسته های این مشتریان از وظایف شماست .

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *